Merak Ettikleriniz ve Yanlış Bilinenler

Ahşabın dış mekanda kullanımı, kapı-pencere sistemleri, montaj, bakım gibi konularda en çok sorulan sorular... Merak ettiğiniz diğer konularla ilgili bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Lamine ahşap, hatalı yerleri ayıklanmış ahşap parçaların üst üste veya yan yana tutkallanarak preslenmesiyle oluşan bütündür. Laminasyonda ahşap liflerinin yönleri farklı olacak şekilde preslendiği için ahşabın çalışmasının önüne geçilir. Bu da pencere sistemlerinde ömür boyu iyi ısı ve ses yalıtımı anlamına gelir.

Parmak geçme sistemi, kusurlarından arındırılmış olan ahşap tahta parçalarının özel bıçaklar yardımıyla diş açılarak (yapışma yüzeyini arttırmak amacı ile) tekrar birleştirilmesidir.

Evet, ahşap pencere bakıma ihtiyaç duyar. Bu bakım ihtiyacı pencerenin bulunduğu cepheye, dış iklim koşullarına göre farklılık gösterebilmekle beraber 4 ile 8 sene arasındadır. Bu ortalama bir günlük bir işlemdir ve bizden talep etmeniz durumunda bu hizmeti de vermekteyiz (yalnızca kendi ürünlerimiz için).

Yangına tamamen dayanıklı bir malzeme (yanmaz) değildir, fakat yangın esnasında zehirli gazlar çıkarmaz ve yandıktan sonra bile bütünlüğünü korumaya devam eder. Bunlar da çoğu zaman hayat kurtarıcıdır.

Kesinlikle evet. Hatta sürme sistemleri gibi bazı aksesuar grupları ahşap pencereler üzerinde daha sorunsuz çalışmaktadır.

Aslında bu gibi sorunlar ahşabın lamine haline getirilmesinin de sebebidir. Ahşap kesildikten sonra bile yaşamaya devam eden bir malzeme olduğu için nem farklılıklarından kaynaklanan dönme, çalışma gibi sorunlar yaşanabiliyordu, fakat laminasyon tekniği ile bu gibi sorunların önüne geçilmekle beraber, pencerelerinizin ömrünün diğer bütün malzemelerden daha uzun olması sağlanmaktadır.

Evet. Yalıtım problemlerinin kaynağı ahşabın çalışması ve zaman zaman da kanatlardaki sarkma problemleridir. Lamine ahşap kullanımı ahşabın çalışmasının önüne geçerken, doğru aksesuar kullanımı ve cam montaj teknikleri de sarkma problemlerini ortadan kaldırmıştır.

Binalarda mantolama uygulaması bu dönemde sık karşılaştığımız bir durum ve bu da eskimiş pencerelerin yenilenmesi için bir çok insan için bir bahane oluyor. Bu uygulama her ne kadar oturulan evlerde biraz daha zor olsa da, tecrübelerimize göre mantolama öncesi pencere tadilatlarının yapılması daha uygun oluyor. Mantolama ekibinden pencere merkezlerine de mantolama yapmalarını istemeniz (ve bu aşamada yeni pencerelerinizi yıpratmamaları için biraz daha fazla özen göstermelerini istemeniz) yalıtım açısından doğru bir çözüm oluşturmaktadır.Fakat bu aşamalar geçilmiş olsa bile montaj ekiplerimiz mevcut doğramaların sökülmesi sırasında dış cepheye zarar vermeden çıkaracak, ve sizin için doğru sistemde yalıtımı sağlayacaklardır.

Standart olarak kullanılan cam 4+16+4 ölçülerinde Isıcam Klasik'tir. Fakat bunun dışında kalan ve Isıcam markası ile üretilen, çeşitli ısı yalıtım camları (Isıcam Konfor, Isıcam Sinerji vb.), ses yalıtım camları gibi ürünler de sorunsuzca kullanılabilmektedir.

Ahşap boyalarımızda su bazlı ürünler kullanılmaktadır, ve bunlar doğaya ve sağlığınıza zararsız, sertifikalı ürünlerdir.

Evet. Ortalama bir apartman dairesinin doğramalarını fabrika üretiminden sonra bir gün içerisinde montaj işlemlerini tamamlayabiliyoruz.

Evet. Tüm illere hizmet veriyoruz.

Hayır. Ahşap pencereler örtücü sistemler kullanılarak istediğiniz her renge boyanabilir. Şeffaf renkler kullanılarak ahşabın dokusunun görünmesi istenirse seçilen ahşap türünün kendi rengi de nihai renk üzerinden etkilidir.

Hayır. Lamine ahşap, belirli kalınlıklardaki doğal ahşap katların özel tutkallar kullanılarak üstüste preslenmesiyle oluşan profillerdir. Parke ve diğer yapı malzemelerinde duyduğumuz "laminat" gibi ifadelerle karıştırılmamalıdır.